Nadaje on spławikowi stabilność. Stateczniki wykonuje się z drutu, bambusa oraz włókna szklanego lub węglowego. Najbardziej stabilne spławiki mają statecznik z drutu. Jest on ciężki i działa jak balast, utrzymując spławik w pionie. Niestety, druciany statecznik sprawia, że po zarzuceniu spławik ustawia się w odwrotnej pozycji, wywołując splątania. Z tego powodu spławiki ze statecznikiem z drutu, nadają się do zestawów z krótkim odcinkiem żyłki pomiędzy szczytówką a spławikiem (żyłka długości ok. 0,6-1,5 m).
Stateczniki z bambusa są znacznie lżejsze, dzięki czemu lecący spławik nie koziołkuje w powietrzu. Pozwala to na stosowanie dłuższej żyłki bez niebezpieczeństwa splątania – np. podczas łowienia za pomocą bata.
Spławiki z bambusowym statecznikiem nadają się świetnie do łowienia z opadu, gdyż po zarzuceniu kładą się płasko na wodzie, po czym stopniowo i łagodnie prostują w miarę opadania śrucin. Mają też wadę – nie daje się ich energicznie przytrzymywać bez gwałtownego wychylenia.Statecznik wykonany z włókna szklanego lub węglowego, to kompromis pomiędzy statecznikiem drucianym a bambusowym.