Powinny one być jak najprostsze, aby uniknąć splątania żyłki. Dwa podstawowe to paternoster i zestaw przelotowy. Paternoster przynosi lepsze efekty przy łowieniu płochliwych ryb w wodach stojących i wolno płynących, ponieważ stwarza mniejszy opór. Zestaw przelotowy, przesuwający się na żyłce, działa najlepiej w wodach o szybkim nurcie przy polowie śmielszych gatunków, takich jak kleń i brzana.
Paternoster – przywiąż węzłem chirurgicznym 15-20-centymetrowy kawałek żyłki (bocznik) w odległości 90 cm od końca żyłki głównej. Koniec żyłki głównej przymocuj węzłem zderzakowym do pętli przyponu. Także za pomocą węzła zderzakowego przywiąż agrafkę do końca bocznika. Pozwala ona zmienić wielkość oliwki lub zastąpić bombkę koszyczkiem zanętowym.
Długość przyponu można regulować w zależności od sposobu żerowania ryb. Im bardziej są płochliwe, tym powinien być dłuższy, ponieważ ryba biorąca przynętę odczuwa wtedy mniejszy opór.
W kanałach i bardzo płytkich wodach zacznij od bocznika o długości 2,5-5,0 cm przywiązanego 2,5-5,0 cm nad końcem linki głównej. Przypon powinien mieć długość 30 cm, a nie jak zwykle 45 cm. Zestaw przelotowy – nawlecz ruchomy koralik z agrafką na żyłkę główną, a tuż za nim umieść plastikową osłonkę stopera. Koniec linki głównej przywiąż do pętli przyponu za pomocą węzła zderzakowego, a następnie przyczep bombkę do agrafki. Osłonkę ustaw w pobliżu stopera. Odcinek między oliwką a haczykiem można wydłużyć lub skrócić przesuwając stoper na żyłce w górę lub ku dołowi.