Wiadomo już, na jakie ryby się wypływa, dokąd i z kim. Pozostaje jeszcze dowiedzieć się o warunki zapłaty – czy płaci się zryczałtowaną stawkę od osoby, czy też ponosi udział w całkowitym koszcie wynajęcia kutra (wówczas opłata zależy od liczby wędkarzy wypływających w morze). Po uzgodnieniu warunków zabukowania miejsca na łodzi warto listownie poinformować szypra o swych wymaganiach co do rejsu.
Wyrazem zaufania wobec szypra jest przesłanie mu przed rejsem depozytu w postaci połowy opłaty. W wypadku nowych klientów niektórzy szyprowie wymagają uiszczenia opłaty wstępnej przed zabukowaniem. Podlega ona zwrotowi, gdy np. zła pogoda wymusza odwołanie wyprawy, ale przepada, gdy wcześniej zamówione zostały łatwo psujące się przynęty. Warto pamiętać, że niesprzyjająca pogoda nie zawsze powoduje od¬wołanie rejsu. Najczęściej tylko znacznie obniża komfort łowienia. Trzeba być na to przygotowanym, zabierając na pokład odpowiedni ubiór. Lepiej zabrać z sobą zbyt dużo ciepłych ubrań niż później myśleć o wszystkim, tylko nie o łowieniu.
Stara marynarska zasada mówi: „Jeżeli wydaje ci się, że zabrałeś dość swetrów, to na pewno masz o jeden za mało”. Choroba morska to utrapienie początkujących wędkarzy morskich. Pomagają na nią nie tylko tabletki. Wystarczy pamiętać, że w przeddzień morskiej wyprawy nie warto przesadzać z ilością wypitego alkoholu, dobrze się wyspać i najeść.