Dobór siatki

Kiedy już decydujesz się na przechowanie połowu w siatce, musisz dokonać zakupu odpowiedniego sprzętu. Pamiętaj – tu nie wolno oszczędzać, gdyż wymęczone w ciasnych i byle jakich siatkach ryby źle świadczą o wędkarskim hobbiście. Przy kupowaniu siatki w pierwszym rzędzie trzeba brać pod uwagę wymagania przepisów wędkarskich. Siatka musi być wykonana z miękkiej nici i rozpięta na sztywnych obręczach. Warto przy okazji pamiętać o tym, że w jednej siatce wolno przechowywać tylko połów jednego wędkarza, że nie wolno przetrzymywać ryb dłużej niż 24 godziny i że pod żadnym pozorem w siatce nie mogą się znajdować ryby chronione, niewymiarowe oraz te, które właśnie mają okres ochronny.
Długość siatki powinna wynosić co najmniej 2 metry. W jeziorach i zbiornikach zaporowych, gdzie płytka woda przy brzegu jest ciepła, siatka powinna być dłuższa. Nie martw się, że wyciąganie trzymetrowej siatki z kilkoma płotkami może cię narazić na docinki innych wędkarzy. Spokojnie pokazuj im, w jak wspaniałej kondycji są złowione przez ciebie ryby.
Tkanina sieciowa musi być bez węzłów i z miękkiej nici. Staroświeckie siatki z supełkami, wykonane ze skręcanego kordonka są szorstkie i uszkadzają ryby. Mogą służyć jako ozdoba wędkarskiego kącika w domu, a nie do przechowywania połowu. Niedopuszczalne są sadzyki wykonane z drutu.
Siatka musi być wykonana z miękkiej, plecionej tkaniny bez węzłów. Bardzo dobre są siatki wykonane z dwu rodzajów tkaniny -dolna część siatki (najczęściej między dwoma najniższymi kabłąkami) ze specjalnej mikro-siatki o średnicy oczek około 2 mm, górna z tkaniny o większych oczkach o średnicy od 4 do 8 mm. Musisz pamiętać o tym, że im oczka są mniejsze, tym siatka mniej uszkadza ryby, ale też może pozbawić je tlenu. Większość renomowanych firm wędkarskich produkuje już siatki z podwójnej tkaniny.
Kabłąki okrągłe (obręcze) tradycyjnie cieszą się największym uznaniem wędkarzy. Prostokątne kabłąki mają jednak wiele zalet. Mają duży kontakt z dnem, dzięki czemu nie są przemieszczane przez prąd i falowanie. W bardzo płytkich wodach dają rybom więcej miejsca niż tej samej szerokości siatki o okrągłych kabłąkach. Lepiej mieszczą się w pokrowcu. Wybór kształtu kabłąków zależy ostatecznie od indywidualnych upodo¬bań wędkarza. Średnica okrągłych kabłąków powinna wynosić co najmniej 35 cm, natomiast najmniejsze wymiary prostokątnych to 35 na 30 cm. Odległość między kabłąkami powinna wynosić 30 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *