Właściwie ustawiona siatka powinna zapewniać rybom swobodę, a wędkarzowi wygodę w umieszczaniu w niej zdobyczy. Wskazówki ogólne – zaplanuj stanowisko tak, żebyś wlot siatki miał w zasięgu ręki. Jeśli jest on ustawiony równolegle do powierzchni, bez wysiłku włożysz rybę do siatki. Siatka powinna być umieszczona tak, żeby przy manipulacjach z wędką nie grzązł w niej haczyk.
Podpórka pod pierwszy kabłąk (wlot) siatki jest szczególnie ważna, kiedy siatka jest rozłożona na płyciźnie. Dobrze zakotwiczoną na brzegu siatkę możesz dokładnie rozciągnąć, a jej koniec przymocować do wbitego w dno palika. Dzięki temu kabłąki nie opadną i ryby w siatce będą miały dużo miejsca.
Obciążenie dna siatki stosuje się, kiedy nie można wejść do wody, by porządnie rozciągnąć kabłąki. Obciążnik, najczęściej spory ciężarek ołowiany, przymocowuje się mocną nicią do dna siatki, a całość rozkłada się w wodzie za pomocą podbieraka. Obciążnik uła¬twia też utrzymanie przy dnie siatek z nietonącej tkaniny. Kanały mają swoją specyfikę. Ruch barek i łodzi powoduje silne falowanie i przemieszczanie się siatki, a jednocześnie w kanałach rzadko da się porządnie rozpiąć obręcze. Z reguły nie da się wejść do wody i nie ma jak wbić palika. Zamiast tego można zastosować prostą sztuczkę. Trzeba podpórkę wlotu mocno wbić w brzeg, tak żeby wlot był ustawiony równolegle do wody Po rozciągnięciu siatki wzdłuż brzegu należy wyjąć jej dno i przymocować do wbitego w brzeg palika. Siatka nie będzie się przemieszczała, nawet przy dużej fali. Oczywiście tak daje się rozpiąć tylko długie, trzymetrowe siatki.
Rzeki o bystrym nurcie także wymagają rozsądnego ustawienia siatki. Musi ona być położona równolegle do kierunku prądu. Ryby ustawiają się głową pod prąd i kiedy siatka jest równoległa do prądu mogą się w niej swobodnie poruszać. Kiedy siatka będzie ułożona w poprzek prądu, ryby będą się o siebie ocierały i kaleczyły.